Spálená žehlička nám môže robiť poriadny problém. Mnoho ľudí potom zvažuje kúpu novej žehličky. To však robiť nemusíme. Existuje mnoho osvedčených spôsobov, ako vyčistiť pripálenú žehličku. Spoznajte niektoré z nich.

Ako vyčistiť spálenú žehličku?

Najčastejšie žehličku spálime pri žehlení bez vody alebo keď do vnútra žehličky pridávame tvrdú vodu. Spálený materiál na žehliacej ploche však nie je dôvodom na obavy. Existuje mnoho spôsobov, ako sa tejto nepríjemnej nečistoty jednoducho zbaviť.

Ocot

Pripálenú žehličku ľahko vyčistíte octom, ktorý je univerzálnym čistiacim prostriedkom. Nalejte trochu octu na bavlnenú handričku a potrite ňou žehliacu plochu. Čierny sediment by sa mal po takomto čistení úplne uvoľniť a byť neviditeľný. Nakoniec môžete žehličku utrieť handričkou namočenou len vo vode. Ide o veľmi bezpečný spôsob čistenia žehličky, teflónovej aj keramickej žehliacej plochy.

Prášok na pečenie

Druhým ekologickým prostriedkom na čistenie žehličky po spálení je sóda bikarbóna. Sóda a voda vytvárajú pastu, ktorú možno použiť na čistenie povrchu žehličky. Ľahko sa tiež čistí, pretože nezanecháva žiadny zápach a nepoškodzuje teflónové a keramické povrchy. Sódu a ocot je možné kombinovať, čo dáva ešte lepší účinok.

Zubná pasta

Na čistenie žehličky je veľmi dobrá aj zubná pasta. Vďaka nemu môžete čistiť hliníkové žehličky. Na žehliacu platňu vytlačte trochu zubnej pasty a potom ju po rozotretí na jej povrchu utrite bavlnenou handričkou. Po vyčistení treba pastu veľmi dôkladne vyčistiť, aby nezostávala na povrchu žehličky, pretože pri zahriatí sa môže spáliť a viesť k ďalšiemu znečisteniu žehlenej látky.

Biela sviečka

Zaujímavým nápadom na čistenie žehličky je použiť na tento účel biely vosk na sviečky. Sviečku potrieme mierne nahriatou žehličkou, aby sa vosk prichytil na žehliacej ploche žehličky. Potom ju odstráňte handričkou. Aby na žehličke nezostal mastný film sviečky, prežehlite ju šedým papierom alebo novinami, čím sa jej teflónový povrch úplne vyčistí.

Paracetamol

Veľmi málo známym spôsobom odstránenia pripáleniny zo žehličky je namazanie mierne zahriatej žehličky tabletou paracetamolu. Pridržíme kliešťami a priložíme na pripálené miesto. Potom je možné žehličku vyčistiť vlhkou handričkou.

Alobal

Na čistenie žehličky od popálenín môžete použiť aj kúsok hliníkovej fólie. Môžete ho začať žehliť stredne rozohriatou žehličkou. Aby bol efekt ešte lepší, posypte fóliu trochou soli.

Ľahké popáleniny je možné odstrániť vyžehlením froté uteráka. Jeho mierne hrubšie vlákno znamená, že sa v ňom zachytia pripáleniny od žehličky. Môže to byť dobrý spôsob, ako sa rýchlo zbaviť drobných popálenín.