Mnoho začínajúcich bežcov si myslí, že bežecké hodinky sú len „vychytávkou“ a – ako to už s vychytávkami býva – nie sú potrebné. Čo ak však vďaka takýmto hodinkám bude váš tréning efektívnejší, bezpečnejší a budete viac motivovaní? A ako pridať k tomu, že to vôbec nemusí stáť veľa? Oplatí sa investovať do takejto hračky?
Stručným popisom toho, čo vám bežecké hodinky dávajú, vám pomôžeme odpovedať na otázku, či sa vám oplatí kúpiť si bežecké hodinky. Ale predtým, než pôjdete do detailov, najprv si premyslite, na čo ho budete potrebovať? Ako často beháte? Chcete ich využiť aj na iné aktivity? Aké parametre chcete merať? Teraz si prečítajte, aké funkcie môže toto malé zariadenie skrývať.
Čo by mali mať bežecké hodinky?
Nie je jasné, aké funkcie majú profesionálne bežecké hodinky a aké základné. Dôležitým poznávacím znakom a určite aj vlastnosťou, ktorá modely najviac odlišuje z hľadiska ceny, je funkcia GPS. Vďaka hodinkám s GPS budete presne vedieť, akým tempom sa pohybujete, aké vzdialenosti a prevýšenia prekonávate. A to sú len základné možnosti, ktoré ponúka GPS.
Pokročilé hodinky majú napríklad načítané mapy a na základe vašej polohy a doteraz prejdenej trasy vám vedia ukázať cestu späť domov. Takže ak ste notoricky stratení na výletoch, dlho neváhajte! GPS je určite užitočná funkcia. Otázka, či potrebujete bežecké hodinky s alebo bez GPS, by mohla skutočne vyústiť do otázky: koľko ste za ne ochotní minúť?
Jednoduché bežecké hodinky nemajú GPS vysielač. Aj keď niekedy dokáže odhadnúť vašu vzdialenosť pomocou funkcie krokomera na základe vašej dĺžky a počtu krokov, odhadne, koľko kilometrov za daný čas prejdete. Väčšinou ale len meria čas námahy, ukazuje aktuálny čas a má zabudované stopky, ktoré umožňujú chytať medzičasy.
Istým štandardom pre trochu pokročilejšie hodinky je hrudný pás, meranie plus. Ide o ďalší dataset, ktorý nám bežecké hodinky môžu poskytnúť. Tréning založený na rozsahoch tepovej frekvencie je medzi bežcami veľmi obľúbený. V najnovších modeloch je možné merať tep aj na zápästí. Je to zaťažené väčšou chybovosťou, ale určite pohodlnejšie.
Čo ešte dokážu bežecké hodinky? Ukazujú presne, v ktorých zónach tepovej frekvencie trénujete a koľko tuku vďaka tomu spaľujete. Niektoré modely predpovedajú vaše výsledky s presnosťou až 5 %. (hodinky vám napríklad ukážu, za aký čas v aktuálnej forme zabehnete maratón). Môžu dokonca odhadnúť vašu kondíciu (VO₂ max) na základe aktuálneho počasia. Tie vám povedia, aká je vaša regeneračná úroveň, či máte dostatok spánku, aká je vaša stresová záťaž a teda kedy by ste mali absolvovať ďalší tréning. Niektoré majú mapový softvér, do ktorého môžete nahrať svoje bežecké trasy a… vidieť medzičasy, ktoré zaručene prekonajú vaše osobné maximum! Navyše na nich môžete počúvať hudbu, prijímať esemesky, pretekať na Strave a zároveň majú batérie, ktoré vydržia až 80 dní nepretržitej práce!
Náramok alebo bežecké hodinky?
Sledovač aktivity je viac než len obyčajné bežecké hodinky. Väčšinou funguje v spolupráci so smartfónom (aplikácia od výrobcu). Pomocou aplikácie sleduje celodennú aktivitu, srdcovú frekvenciu, zotavenie a zvyčajne má funkcie bežeckých hodiniek strednej úrovne. Remienky sú tiež veľmi estetické, menšie ako bežné hodinky. Ide o dobré riešenie pre tých, ktorí sa nestarajú o pokročilé funkcie bežeckých hodiniek, ale chcú sledovať svoje športové výsledky a zdravie.
Bežecké hodinky alebo smartfón?
Možno vám napadlo, prečo to všetko, ak môžete behať so svojím smartfónom. Koniec koncov, v telefóne pomocou bezplatných aplikácií môžete merať vzdialenosť a tempo a mimochodom môžete počúvať hudbu. Určite môžete. No zároveň je ťažké poprieť, že beh s hodinkami je oveľa pohodlnejší ako s telefónom poskakujúcim po vreckách či bežeckých vrecúškach. Výhodou hodiniek je aj ich odolnosť voči vlhkosti. A hudba? Aj na to majú výrobcovia hodiniek odpoveď. Niektoré modely hodiniek sú schopné uložiť do pamäte 500 hudobných skladieb! Môžete teda behať s bezdrôtovými slúchadlami, bez smartfónu alebo mp3 a počúvať svoje obľúbené melódie.