Čas rozdávania darčekov sa nezadržateľne blíži. Jeseň a zima sú aj časom dlhých večerov strávených pri krbe s pohárom vareného vína. Čo môžete darovať milovníkovi vína? Tu sú nejaké návrhy!

Mohlo by sa zdať, že nájsť darček pre milovníka vína je triviálna úloha. Stačí ísť do obchodu a kúpiť si fľašu vína. Samozrejme, že z takého darčeka bude mať radosť asi každý, no podľa nás stojí za to popremýšľať aj nad absolvovaním rituálu degustácie vína, ktorý nám poskytne nápady na nenápadný darček, ktorý ocenia aj tí najväčší znalci vína.

Dobrá kniha

Každý vie, že ak sme pre niečo zapálení, chceme danú tému preskúmať čo najpodrobnejšie. Každého milovníka vína určite poteší kniha alebo predplatné časopisu venovanému vínnej réve a produktom z tohto lahodného moku. Knihy „Víno. Wine Folly, Wine Lexicon od Sławomira Chrzczonowicza či Veľký atlas svetových vín v redakcii Robinsona a Johnsona, či časopis Ferment, ktorého ročné predplatné určite vyčarí úsmev na tvári príjemcu.

Poháre a karafa

Pri zháňaní pohárov alebo karafy na darček môžete staviť na neprehliadnuteľné formy a tvary, ktoré pomôžu víno správne prevzdušniť a ešte viac spríjemnia jeho degustáciu. Na webe špecializovaných predajcov nájdete rozsiahlu kolekciu dizajnérskych návrhov, ktoré naplnené vínom budú lahodiť oku na dlhé roky. Môžeme ísť aj klasickou cestou a darovať karafu a poháre z vracajúceho sa krištáľu.

Doplnky k vínu

Sklenenú kefu ocení každý, kto tento krásny, aj keď problematický riad používa pomerne často. Už dávno je známe, že jemné sklo pohárov nie je vhodné na umývanie v umývačke riadu a ručné umývanie môže byť náročné. Špeciálny prístroj v podobe kefky na rukoväti vám pomôže dostať sa do každého kúta a dôkladne ho vyčistiť bez poškodenia skla.

Stojan na víno naplnený fľašami vašich obľúbených ročníkov je krásnym, no najmä praktickým darčekom, ktorý poteší znalca aj amatéra. Umiestnená v kuchyni, obývačke či jedálni dodá interiéru charakter a skvele ho doplní. Pri výbere konkrétneho modelu však nezabúdajte, že by mal ladiť so štýlom interiéru obdarovanej osoby. Každý pohľad na rozrastajúcu sa zbierku vyčarí úsmev na tvári a hrejivú spomienku na darcu.

Gadgety s vínom v pozadí

Jednou z vychytávok, na ktorých môžu byť motívy fľaše vína alebo pohára, sú napríklad šperky. Pôsobivá forma náhrdelníka alebo náramku je určite návrhom pre ženy. Pánov určite poteší malý darček v podobe ponožiek s vtipným nápisom ako „Ak čítate tento nápis – nalejte mi víno“ alebo svetrík so špeciálnym vreckom na fľašu vína. Zaujímavým nápadom môže byť aj darovanie plagátu s tematikou vína.