Izba pre dieťa by mala byť predovšetkým útulná a funkčná. Ako to takto zariadiť? Tu sú niektoré z našich nápadov. Plná farieb, hračiek a doplnkov, alebo minimalistická, no útulná – aká by mala byť spálňa pre batoľa? Zistite, čo v detskej izbe nesmie chýbať.

Farby v detskej izbe

Jedným zo základov zariaďovania izbičky pre malé dieťa je farebná schéma. Ako správne vybrať farebnú schému?

Najlepšou voľbou pre detskú spálňu budú neutrálne a tlmené farby. Takže rôzne odtiene bielej, pastelovej a béžovej budú skvelé. Takéto farby v miestnosti budú perfektným zázemím pre hračky a iné doplnky a nebudú príliš ohromujúce. Nezabúdajte, že bábätko vníma podnety zvonku inak, preto sa ho oplatí uvádzať do sveta senzoriky postupne a jemné farby a neutrálna miestnosť vám v tom určite pomôžu.

Detská postieľka

Najdôležitejším prvkom detskej izby je samozrejme detská postieľka. Pri výbere detskej postieľky je najdôležitejšia samozrejme bezpečnosť. Perfektným riešením bude určite klasická drevená kolíska. Je mimoriadne stabilná, v prípade potreby do nej môžete vložiť vankúšiky alebo senzorické hračky pre bábätko. Do zásuviek pod nimi navyše jednoducho vložíte zásobu plienok alebo doplnkovú sadu obliečok – napríklad bambusové obliečky pre deti.

Nábytok do detskej izby

Treba pripomenúť, že detská postieľka nie je jediným prvkom vybavenia detskej izby. Dôležitý je aj ďalší nábytok, vďaka ktorému sa miestnosť stane oveľa pohodlnejšou.

V prvom rade sa uistite, že máte dostatok úložného priestoru. Postarajte sa teda o skrinky, komody a police, do ktorých sa zmestí všetko oblečenie, hračky a doplnky vášho bábätka.

Do detskej izby sa oplatí umiestniť aj pohodlné kreslo alebo malú pohovku, kde môžete bábätko jednoducho nakŕmiť a uspať.

Doplnky a dekorácie do detskej izby

Súčasťou detskej spálne by mali byť aj rôzne druhy doplnkov a dekorácií.

Oplatí sa zamerať okrem iného aj na hračky a senzorické doplnky, ktoré dieťa zoznámia s okolitým svetom a rôznymi podnetmi už od prvých dní života. Vďaka vám sa postaráte o vývoj vášho dieťatka v prvej etape života.

Skvelou voľbou do detskej izby budú aj stany teepee. Je to ideálne miesto na hranie a trávenie času s vaším dieťaťom. Tiež nezabudnite na dekorácie. Vsadiť môžete napríklad na nálepky do detskej izby, zaujímavé osvetlenie či textílie, ktoré miestnosť ešte viac zútulnia.