Hra s kockami má pozitívny vplyv na vývoj dieťaťa. Zistite, aké zručnosti presne rozvíja.

Rozvoj priestorovej predstavivosti

Kladenie kociek je neoceniteľným zadosťučinením pre deti aj dospelých. Kocky nestrácajú na popularite ani napriek konkurenčným stolovým hrám a aplikáciám s online hrami. Odkiaľ pochádza ich popularita? Po prvé, kockové bloky sú univerzálne a umožňujú dieťaťu samostatne začať hru. Nedostatok pokynov alebo herných scenárov núti dieťa rozvíjať kreativitu vytváraním vlastných svetov.

Vďaka hre posilňuje zručnosti plánovania a stavania budov a zároveň formuje priestorovú predstavivosť dieťaťa, čo mu uľahčuje pochopenie mnohých aspektov okolitej reality. Skvelým riešením sú stavebnice, ktoré umožňujú dieťaťu postupne vytvárať stále náročnejšie stavby.

Logika a koordinácia dieťaťa

Hra s blokmi v detstve umožňuje dieťaťu rýchlo rozvíjať koordináciu oko-ruka. Kocky sú pre malé dieťa veľkou zábavou, aj keď má spočiatku problémy s kombinovaním prvkov. Pre bábätko sú najlepšie kvalitné kocky, ktoré neobsahujú drobné prvky a nie sú vyrobené z toxických látok. Ďalším uľahčením pre malé deti môže byť nákup kociek v intenzívnych farbách, ktoré sú vybavené magnetom alebo sú skonštruované tak, že ich spojenie nevyžaduje od dieťaťa silu.

Jednotlivé prvky sa dajú využiť aj na učenie farieb či čísel. Pri hre sa batoľa učí aj logickému mysleniu, pretože na základe vytvorených štruktúr vyvodzuje závery o ich stabilite. Stojí za to vedieť, že bloky, ktoré sú flexibilné, príjemné na dotyk a pripomínajú puzzle, sú medzi deťmi veľmi obľúbené. Malí konštruktéri ich môžu použiť na vytváranie plochých aj priestorových foriem.

Učiť sa zodpovednosti

Upratovanie kociek po hraní je dobrý návyk na trénovanie zodpovednosti a poriadku. Do detskej izby sa oplatí umiestniť ľahkú, textilnú alebo plastovú nádobu, vďaka ktorej si dieťa po upratovaní bude môcť samo vrátiť kocky na pôvodné miesto. Väčšie deti ocenia bloky zložitejších tvarov, ktoré umožňujú vytvárať nezvyčajné, trojrozmerné štruktúry. Pri kúpe hračky dbajte na to, aby boli kocky certifikované.