Slovensko, malá, ale krásna krajina v strednej Európe, je domovom veľa druhom divokej zveri, vrátane medveďov. Medvede hnedé, známe tiež ako Ursus arctos, sú najväčšími suchozemskými predátormi v Európe a nachádzajú sa v mnohých častiach Slovenska. Sú súčasťou prirodzeného dedičstva krajiny a mnoho turistov k nám prichádza, aby ich videli v ich prirodzenom biotope. Počet medveďov hnedých na Slovensku sa momentálne pohybuje niekte medzi číslami 1 012 a 1 275 jedincov. Miesta ich premnoženia sa často menia, momentálne je na vrchole stred a sever Slovenska, no nasledovné sú dlhodobo známe výskytom tohto všežravca.

Národný park Vysoké Tatry

Národný park Vysoké Tatry je najstarším národným parkom na Slovensku a je lokalizovaný na severnej časti krajiny. Je domovom veľkého počtu veľkých hnedých medveďov. Park ponúka niekoľko trás, ktoré vedú návštevníkov cez oblasti, kde sa medvede pravidelne vyskytujú. Najlepší čas na pozorovanie medveďov je tu skoro ráno alebo neskoro večer, kedy sú najaktívnejšie.

Národný park Slovenský raj

Slovenský raj sa nachádza na východnej časti Slovenska a je známy svojimi krásnymi roklinami, vodopádmi a lesmi. Je domovom malej populácie hnedých medveďov, no nie je vôbec neobvyklé naraziť na čerstvé medvedie stopy aj ve tejto lokalite. Ideálny čas na pozorovanie medveďov je v lete, kedy sú najaktívnejšie.

Národný park Nízke Tatry

Nízke Tatry sa nachádzajú v strednej časti Slovenska a sú domovom veľkého počtu hnedých medveďov. Návštevníci ich môžu vidieť v ich prirodzenom prostredí počas turistických výletov, či vychádzkach. Pozorovať sa dajú opäť skoro ráno alebo neskoro večer, kedy je takzvyný medvedí primetime. Okrem toho je tu aj možnosť prenajať si útočište pre nocovanie v prírode, kde ich môžete sledovať z bezpečnej vzdialenosti a zaobstarať si tak zážitok na celý život.

Národný park Muránska planina

Muránska planina situovaná na juhu Slovenska a je domovom mnohých divokých zvierat, vrátane samozrejme hnedých medveďov. Najviac medveďov tu nájdete v lete a na jeseň, kedy je pravdepodobnosť stretnutia väčšia.

Národný park Poloniny

Poloniny nájdete vo východnej časti Slovenska, blízko hranice s Poľskom a Ukrajinou. Na turistike tu macka stretnete veľmi jednoducho a to opäť najlepšie na jeseň alebo v lete, keďže v zime sa ukladajú na zimný spánok.

Ak sa rozhodnete ísť na výlet, dodržujte bezpečnostné pokyny a nepribližujte sa k nim na nebezpečnú vzdialenosť. Najlepšie je pozorovať ich zvnútra, či na organizovaných prehliadkach so sprievodcom.